orphenicaTři kapucínské vůně

výstava dětských prací

Prvním výstavním projektem v nově zpřístupněném spojovacím mostku Lorety jsou dětské práce ze soukromé ZUŠ Orphenica na Pohořelci. Je úžasné, jak děti inspiruje blízká Loreta a kapucínský klášter!

orphenica1Kresby, malby, ale i keramická dílka dětí jsou inspirována lokální historií, některé práce přímo reagují na naši aktuální sezónní výstavu "Pax et Bonum, kapucíni v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 1618-2018". Výstava přináší svěží dětský pohled na zajímavé historické události. Zvlášť pozoruhodné je zpracování existenciálních témat života a smrti, přímo inspirované barokní malbou kostlivce na dveřích kapucínské lékárny, dílem, které může návštěvník shlédnout v rámci výstavy v 1. patře ambitu.
orphenica12
orphenica11orphenica6
orphenica14

Výtvarný projekt Tři kapucínské vůně (Vůně svítiplynu – balón v bouři, Vůně ztracené lékárny a Vůně střelného prachu – andílci na odstřel) vznikly pod vedením Kristiny Küblbeckové.

Keramické reliéfy a plastiky na téma Zemský ráj to napohled pod vedením Jany Chmelíkové. Jedná se o práce dětí ve věkovém rozmezí 6-16 let.

orphenica3

Pozoruhodné kresby balónů, troskotajících nad střechou kapucínského klášterního kostela byly inspirovány skutečnou událostí z r. 1891, kdy 
v rámci Zemské výstavy podnikli francouzští vzduchoplavci v čele
s kapitánem Louisem Godardem vyhlídkovou cestu balónem nad Prahou.
Z původně romantického vyhlídkového letu se díky prudké bouři stalo velké dobrodružství, které nakonec skončilo šťastně, když se balón zachytil o kříž na průčelí kostela a bratrům kapucínům se podařilo trosečníky visící v koši nad klášterní zahradou zachránit.

orphenica5orphenica8

Dětskými očima se můžete podívat také na nešťasné osudy poškozených soch andílků, jejichž originály jsou vystaveny právě ve spojovacím mostku. Tyto drobné plastiky, které byly při obléhání Prahy často vystaveny útokům vojáků, zpodobuje půvabný soubor kreseb, vytvořených příznačně za přispění aplikace střelného prachu.