Loreta Praha

FAQ - často kladené dotazy

Kde se nachází Loreta?

Loreta se nachází v oblasti Hradčan, blízko Pražského Hradu, na Loretánském náměstí č. 7. - její působivé barokní průčelí s věží zvonohry nelze přehlédnout, pokud jdete z Pohořelce dolů směrem k Hradu. Více v sekci Kde nás najdete.

Jak se do Lorety dostaneme městskou hromadnou dopravou?

TRAMVAJÍ - Plánujete-li procházku do Lorety, je ideální nechat se vyvézt tramvají č. 22 do stanice Pohořelec a odtud pohodlně sejít z mírného kopce na Loretánské náměstí (cca 5 minut chůze), odkud pak lze pokračovat na Pražský Hrad nebo na Strahov.

METREM - do Lorety se nejsnáze dostanete zelenou trasou metra A, vystoupíte ve stanici Malostranská a odtud budete pokračovat tramvají č. 22 do stanice Pohořelec.

Kde je možno v blízkosti Lorety zaparkovat?

AUTO - v blízkosti Lorety je placené parkoviště na Pohořelci (cca 5 min. chůze)

AUTOBUS - řidiči autobusů mohou využít placené služby krátkodobého zastavení (nástup - výstup) těsně nad Pohořelcem, v ulici Dlabačov (cca 10 min chůze od Lorety).

Může naše skupina poutníků s knězem slavit v Loretě mši svatou?

Ano, skupiny poutníků jsou  u nás vždy vítány. Je-li s vámi kněz, není problém po předchozí domluvě zorganizovat zcela privátní mši sv. pro vaši skupinu. Je však třeba objednat se e-mailem minimálně týden dopředu. Mějte, prosím, na paměti, že Loreta přes den funguje jako muzeum - poutním mším je vyhrazen čas mimo otevírací dobu, ráno nebo večer - více v sekci objednání poutní mše.

Můžeme mít v Loretě svatbu?

V Loretě bohužel v současné době nelze uzavřít manželství.

Mají při prohlídkách skupin jejich průvodci volný vstup?

Ano, Loreta respektuje gratuitu průvodců. Průvodce skupiny min. 25 osob má vstup do Lorety zdarma.

Mají při návštěvě školních skupin pedagogové vstup zdarma?

Ano, Loreta podporuje návštěvy školních skupin.  V rámci studijních programů škol z ČR je výrazná sleva na vstupném pro žáky a studenty, pedagogický doprovod má vstup zdarma - více v sekci školní skupiny.

Může se v expozicích Lorety fotografovat?

Ano, v expozicích je povoleno fotografovat i natáčet pro nekomerční, soukromé účely. Z důvodu ochrany vystavených uměleckých děl není dovoleno používat blesk ani stativ. Fotografování v areálu je nově (od 1.1.2024) ZDARMA. Ovšem potřebujete-li publikační fotografii, je třeba požádat o povolení postkytnutí reprodukčních práv.

Je možné zajistit prohlídku s průvodcem?

Loreta standardně prohlídky s průvodcem neposkytuje, návštěvníci procházejí areálem individuálně, bez časového omezení. Naši kustodi jsou připraveni vám poskytnout informace o historii a vystaveých exponátech přímo na místě - nebojte se zeptat. Pokud byste přece jen měli zájem o soukromou komentovanou prohlídku s průvodcem, kontaktujte nás, prosím, s předstihem - více v sekci skupinové prohlídky.  

Je možné prostory před Loretou a v Loretě pronajmout ke komerčním účelům?

Prostor Lorety je pronajímán ke komerčním účelům (natáčení filmu apod.) jen zcela výjimečně. Vzhledem k nepřetržitému provozu Lorety jako muzea a poutním, resp. koncertním aktivitám mimo otevírací dobu, je velmi obtížné najít časový prostor. Rozhodující je povaha projektu, která musí korespondovat s duchovním posláním Lorety jako poutního místa (předem vyloučeno je natáčení reklam, módních přehlídek apod.). V případě zájmu o pronájem k natáčení nás vždy kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Lokační manažery upozorňujeme, že také balustráda před Loretou se schodišti patří Provincii kapucínů v ČR, a tedy v případě zájmu o filmování v těchto místech je nutné domluvit podmínky pronájmu!

Mohou si hudební soubory pronajmout prostory v Loretě ke konání koncertu?

Ano, Loreta podporuje hudební aktivity, nejen pořádáním vlastních koncertů, ale i možností pronájmu kostela Narození Páně hudebním tělesům - v případě zájmu nás neváhejte kontaktovat Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Poskytuje Loreta audioprůvodce?

Ano, audioprůvodce je velmi oblíben. Máme jej k dispozici v sedmi jazykových verzích - CZ, EN, FR, DE, RU, IT, ESP. Nemá-li skupina vlastního "živého" průvodce, je možno zapůjčit jedno zařízení a zprostředkovat výklad na základě audia. Zapůjčení audioprůvodce je zpoplatněno - více v sekci audio & foto.

Je v areálu Lorety obchod?

Ano, v patře ambitu, uprostřed expozice je umístěn muzejní stánek, kde je možno zakoupit upomínkové předměty. Upozorňujeme návštěvníky, že stánek je bývá přes poledne z provozních důvodů krátkodobě uzavřen (cca 12:00-13:00). Více o sortimentu v sekci muzejní obchod.

Je pro návštěvníky k dispozici WC a kde ho najdeme?

Samozřejmě - WC je situováno ve sníženém přízemí, vstup je při schodišti do 1. patra ambitu.

Jak dlouho obvykle trvá prohlídka Lorety?

Prohlídka Lorety trvá přibližně hodinu, pokud vás hlouběji zaujmou vystavená díla Loretánského pokladu, může se protáhnout klidně i na dvě hodiny... s audioprůvodcem obvykle trvá okruh po Loretě 80 min.

Je Loreta dosupná hendikepovaným?

Loreta je bohužel pro hendikepované zatím přístupná jen omezeně - osoby na vozíku musejí počítat se schody na balustrádě před vchodem i v hlavním vstupu  - areál Lorety má pouze jeden vchod a vyřešit bezbariérovost ve významném památkově chráněném objektu je obtížné. Samotné přízemí ambitu s kaplemi a kostelem je už bez bariér, WC je bohužel v nedostupném suterénu. Omlouváme se hendikepovaným, bezbariérový přístup určitě budeme v budoucnu řešit. Pro nevidomé a slabozraké nabízíme na objednávku komentované prohlídky, v areálu je k dispozici haptický model Lorety a stručný popis historie místa v Braillově písmu - v případě zájmu nás neváhejte kontaktovat mailem.