Loreta Praha

Diamantová monstrance – skvost Loretánského pokladu

Diamantová monstrance – skvost Loretánského pokladu

Bezkonkurenčně nejcennější liturgická nádoba v českých a moravských sbírkách. Zdobí ji neuvěřitelných 6.222 diamantů. Přijďte si vychutnat krásu výjimečného uměleckého díla do loretánské klenotnice!
1695-99

Tato úchvatná monstrance (tedy cenná nádoba určená pro vystavení proměněné hostie - Kristova Těla) bývá příznačně označována jako "Pražské slunce". Tento klenot mezi liturgickými nádobami je zdoben neuvěřitelnými 6. 222 diamanty. Jejich lesk je fascinující, ovšem neméně pozoruhodná je celková umělecká koncepce tohoto výjimečného zlatnického díla.

Jejím autorem je vídeňský architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach, podle jehož návrhu byla monstrance zhotovena v dvorské dílně zlatníka Johanna Baptisty Känischbauera von Hohenried a klenotníka Matthiase Stegnera ve Vídni v letech 1696-99.

Středová schránka na Nejsv. Svátost jako by se vznášela v gloriole paprsků zářících diamantů, podepřena jen dynamickou postavou P. Marie Immaculaty. Diamanty, z nichž je monstrance zhotovena, darovala ve své závěti Loretě r. 1695 Ludmila Eva Františka hraběnka Kolowratová, roz. Hýzrlová z Chodů.  Hotové dílo při převozu z Vídně do Prahy musela doprovázet ozbrojená eskorta vojáků.

Praktické užití skvostné monstrance v liturgii je z pochopitelných důvodů vzácné - naposledy mohli poutníci uctít Tělo Páně vystavené v Pražském slunci v r. 1999, při slavnosti konané u příležitosti výročí 400 let příchodu prvních kapucínů do Čech.