Loreta Praha

Rekonstrukce a otevření spojovacího mostku mezi Loretou a klášterem

Rekonstrukce a otevření spojovacího mostku mezi Loretou a klášterem

Po rekonstrukci je pro návštěvníky Lorety nově otevřen spojovací mostek mezi Loretou a kapucínským klášterem. Nenechte si ujít neobvyklý pohled na Loretánské náměstí z kryté barokní chodby!
2017

Rekonstrukcí spojovacího mostku se v roce 2017 uzavřela náročná rekonstrukce hlavního průčelí pražské Lorety. Na jaře letošního roku byl restaurován také interiér této kryté chodby, která tvořila důležitou spojnici mezi klášterem kapucínů a Loretou.

mostek1

Návštěvníci si budou moci prohlédnout také restaurované nástěnné malby, namalované na počátku 18. století řádovým malířem technikou "al secco". Zajímavá je zejména malba v lunetě nad vchodem ke klášteru, kde je v oválném štukovém rámu namalován sv. František z Assisi.

mostek2a

Kolem obrazu sv. Františka zaujme krásně pojednaný květinový rámec s pivoňkami, růžemi a tulipány.

mostek4

Po levé straně vstupu k mostku zdobí stěnu zajímavá iluzivní malba baldachýnu, která zřejmě původně tvořila pozadí vystavenému malovanému erbu patronů Lorety Lobkowiczů.

mostek3

Prostor spojovacího mostku má krásnou původní cihlovou podlahu, která byla v rámci rekonstrukce rovněž restaurována. Jen opatrně při chůzi – prosíme návštěvníky, aby měli na paměti, že tři století existence jsou vepsány v těchto starých dlaždicích, místy prošlapaných, a tedy rozhodně ne rovných... V interiéru chodby jsou nově instalovány originály barokních soch andílků sochaře F. Quitainera, které původně stály na balustrádě Lorety. Sochař je bohužel ve 20. letech 18. století vytvořil z poměrně nekvalitního tzv. "Petřínského" pískovce, takž již po 70 letech bylo třeba některé z nich opravovat. Také časté obléhání Prahy v tomto věku nepřispělo k dobrému stavu kamenných plastik. Někdy se dokonce stávalo, že vojáci ostřelovali sošky na balustrádě jako na střelnici. 

Spojovací mostek bude kromě lapidária sloužit jako nový prostor pro drobnější výstavní projekty.

Těšíme se na vaši návštěvu!